اقامت تحصیلی در ترکیه

اقامت تحصیلی در ترکیه

اقامت تحصیلی در ترکیه

از طریق اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می توانید برای تحصیل وارد خاک ترکیه شوید. تمامی دانشجویان خارجی که قصد اقامت بیش از 3 ماه در ترکیه دارند باید برای مجوز اقامت ترکیه درخواست دهند. درخواست صدور مجوز اقامت پس از ورود به ترکیه باید صورت پذیرد و باید در بازه زمانی ده روزه پس از ورود به ترکیه انجام شود. اگر برای بار اول برای اقامت دانشجویی ترکیه درخواست می دهید، پس از ارائه درخواست، 30 روز زمان دارید تا مدارک خود را کامل کنید. مدارک لازم برای اولین درخواست مجوز اقامت دانشجویی به شرح زیر می باشد:

 • پاسپورت و فتوکپی آن
 • 4 قطعه عکس
 • اسناد لازم برای نشان دادن تمکن مالی در طول زمان اقامت در ترکیه
 • بیمه درمانی معتبر
 • نامه دانشجویی
 • رسید پرداخت مالیات که هزینه های مربوط به مجوز اقامت را پوشش می دهد
 • برای افراد زیر 18 سال این دو مورد نیز لازم است و باید مهر سفارت ایران داشته باشد:

رضایت نامه از والدین

گواهی تولد

ویزای تحصیلی ترکیه و مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ آن

تمامی دانشجویان خارجی برای تحصیل در ترکیه باید ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ نمایند. مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ساده و مشخص است؛ تاییدیه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر را به همراه فرم درخواست ویزا به سفارت ترکیه در ایران تحویل دهید. معمولا پس از دو ماه نتیجه درخواست شما اعلام می شود. به طور کلی مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر می باشد.

 • نامه پذیرش تحصیلی از موسسه آموزشی
 • پاسپورت؛ بر اساس قانون ترکیه مدت اعتبار پاسپورت باید حداقل تا 2 ماه پس از مدت اقامت یا اعتبار ویزا باشد.
 • فرم درخواست ویزا
 • عکس پاسپورتی
 • اثبات تمکن مالی
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا

توجه به این نکات برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه الزامی می باشد که با توجه به اینکه مدت زمان صدور ویزا ممکن است طولانی شود، حداقل دو ماه قبل از زمانی که قصد ورود به ترکیه دارید، برای ویزای تحصیلی ترکیه درخواست دهید. در صورت رد درخواست ویزا توسط سفارت، مبلغ پرداخت شده جهت بررسی درخواست شما بازگردانده نمی شود. تمامی متقاضیان باید از بیمه سلامت با اعتبار مدت زمان اقامت در ترکیه برخوردار باشند

تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

از موارد خیلی مهم و تاثیرگذار در تایید ویزای تحصیلی ترکیه، اثبات تمکن مالی می باشد. تمکن مالی حداقل برای اولین سال تحصیل متقاضی، به منظور صدور ویزای تحصیلی ترکیه و اجازه اقامت لازم می باشد. تمکن مالی یعنی اینکه متقاضی هزینه های لازم برای زندگی و تحصیل در ترکیه را دارد و دولت این کشور در این مورد هیچ گونه مسئولیتی در قبال متقاضی ندارد. تمکن مالی شامل یک بیانیه بانکی است که بودجه کافی برای حمایت از متقاضی در طول اقامت وی در ترکیه را نشان می دهد یا نامه تعهد نامه والدین متقاضی یا در صورتی که بورس تحصیلی را دریافت کرده باشد، می بایست اسناد آن را ارائه دهد. مقدار تمکن مالی شامل شهریه یک سال دانشگاه به همراه هزینه یک سال زندگی در ترکیه می باشد که این مقدار متناسب با نوع دانشگاهی که متقاضی قصد تحصیل در آن را دارد، می باشد به طبع شهریه دانشگاه های خصوصی و انگلیسی زبان ترکیه بیشتر می باشد و به دنباله آن مبلغ تمکن مالی برای متقاضی بیشتر می شود

. میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ترکیه

از مهمترین مسائلی که می بایست متقاضی تحصیل در ترکیه به آن دقت داشته باشد، میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ترکیه است. تمکن مالی سندی است که نشان می دهد متقاضی وضعیت مالی مطلوبی دارد و می تواند از پس مخارج و هزینه های زندگی و تحصیل خود در کشور ترکیه بر بیاید و قصد پناهنده شدن در این کشور را ندارد. سند تمکن مالی را می توانید از تمامی بانک های سراسر کشور تهیه نمایید فقط دقت داشته باشید که حداکثر تا 10 روز پس از اخذ سند تمکن مالی، آن را به سفارت ارائه دهید. میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ترکیه به طور متوسط به اندازه هزینه یک سال زندگی، تحصیل و شهریه دانشگاه می باشد.

ویزای تحصیلی ترکیه و اقامت تحصیلی همراه با خانواده

خانواده شما می توانند به صورت توریستی به ترکیه وارد شوند تا مدت 3 ماه اقامت داشته باشند. اگر اعضای خانواده تمایل به اقامت طولانی تر دارند، باید برای مجوز اقامت همراه درخواست دهند. در طول مدت اقامت کوتاه مدت اعضای خانواده باید برای مجوز اقامت درخواست دهند. مدت زمان اعتبار مجوز اقامت همراه بستگی به مدت اعتبار مدت اقامت دانشجو دارد اما به طور کلی تا سقف دو سال صادر می شود. خانواده شامل همسر، فرزندان زیر 18 سال و فرزندان بالای 18 سال وابسته می باشد. برخی از دانشگاه ها در ترکیه برای دانشجویان امکان اسکان به همراه خانواده را نیز فراهم می کنند.

برای کودکان متولد شده در ترکیه باید در عرض شش ماه برای مجوز اقامت درخواست دهید. والدین باید در زمان تولد، گواهی تولد را اخذ نمایند و برای اخذ مجوز اقامت ارائه دهند.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.