دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه های خصوصی ترکیه

 

دانشگاه های خصوصی ترکیه تحت حمایت ارگان های خصوصی ترکیه اداره می شوند و به مانند دانشگاه های دولتی ترکیه تحت نظارت سیستم آموزش عالی کشور ترکیه موسوم به YÖK یوک می باشند .

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه نسبت دانشگاه های دولتی ترکیه بالاتر است اما در عوض اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی ترکیه نسبت به دانشگاه دولتی آسانتر می باشد و عموما نیاز به شرکت در آزمون نخواهید داشت و پذیرش بدون آزمون خواهد بود، توجه داشته باشید پولی بودن دانشگاه های خصوصی ترکیه دلیل بر کیفیت پایین این دانشگاهها نسبت به دانشگاههای دولتی نیست !

بطور مثال دانشگاه خصوصی کوچ و دانشگاه خصوصی یدی تپه واقع در شهر استانبول در سال 2019 مورد تایید وزارت بهداشت ایران بودند که سال 2020 به دلایلی دانشگاه یدی تپه استانبول از لیست دانشگاههای تایید وزارت بهداشت حذف شد ! اما طبق لیست جدید دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت ایران در سال 2021 به این لیست بازگشت ، همچنین 3 دانشگاه معتبر دیگر یعنی دانشگاه آجی بادم ، باغچه شهیر و باشکنت به این لیست اضافه و جمع دانشگاههای خصوصی ترکیه که مورد تایید بهداشت ایران هستند به 5 دانشگاه رسید که با احتساب 10 دانشگاه دولتی کشور ترکیه ، 15 دانشگاه ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است که رقم قابل توجهیست !

جدای از بحث تایید یا غیر تایید بودن دانشگاه های خصوصی ترکیه  دانشگاه کوچ ، دانشگاه سابانجی ، دانشگاه بیلکنت ، دانشگاه بزمی عالم ،دانشگاه مدیپل و دانشگاه یدی تپه در سطح جهانی شناخته شده و دارای رنکینگ جهانی خوبی می باشند .

 

دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه دارای امکانات آموزشی و علمی به روز می باشند همچنین ارتباطات بین دانشگاهی خوبی با دانشگاههای اروپایی و امریکایی داشته و دانشجویان دانشگاه های خصوصی می توانند از بورسیه هایی مانند ” اراسموس موندوس ” استفاده نمایند .

مزیت تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه علاوه بر اینکه ارائه دهنده خدمات آموزشی با کیفیتی در سطح بالای بین‌المللی هستند، دارنده مجموعه‌ای از مزایا نسبت به دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز هستند. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این دانشگاه ‌ها شامل این موارد می‌شود:

o در شهریه دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی تخفیف و کمک‌ هزینه‌ هایی ارائه داده می‌شود.

o تحصیل در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول، ازمیر و آنکارا که بیشتر دانشگاه های خصوصی در آن ها قرار دارند.

o بر خلاف دانشگاه‌ های دولتی ترکیه که دانشجویان برای ورود به آن ها نیاز است تا در امتحانات ورودی مانند آزمون YÖS شرکت کنند، دانشگاه‌های خصوصی هیچ آزمونی ندارند و دانشجویان می‌توانند بلافاصله ثبت نام کنند.

o عدم نیاز به تسلط داشتن زبان ترکی و یا زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی ترکیه زبان انگلیسی را بدون نیاز به ارائه مدارک زبان برای ثبت نام به عنوان زبان اصلی آموزشی قرار داده اند.

o از مزیت های تحصیل در کشور ترکیه حمل و نقل سریع و آسان و هزینه سکونت پایین است.

بهترین گزینه ‌ها برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکی

بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه از نظر کیفیت خدمات آموزشی و همچنین رتبه‌ بندی بین‌المللی شامل دانشگاه بیلکنت، دانشگاه کوچ، دانشگاه یدی‌تپه، دانشگاه باشکنت، دانشگاه اوکان و دانشگاه سابانجی می‌شوند که راجع به هریک از آن ها توضیح داده ایم. بیشتر دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه در شهرهای آنکارا و استانبول قرار دارند

برتری خدمات دانشگاه های خصوصی

از مزیت های تحصیل در این کشور بهره‌مند شدن از اساتید مجرب و سیستم آموزشی یکپارچه می‌باشد و هم‌چنین مدارک تحصیلی دانشگاه های ترکیه مورد تأیید کشورهای آمریکایی و اروپایی نیز هستند. یکی از نکاتی که باعث می‌شود شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه با یکدیگر متفاوت باشند کیفیت خدماتی است که ارائه می‌دهند. برخی از دانشگاه هایی که خدماتی با کیفیت بالا عرضه می‌کنند شهریه بالاتری دارند و آن دانشگاه هایی که خدمات معمولی عرضه می‌کنند شهریه پایین تری دریافت می‌کنند. به همین دلیل بهتر است کسانی که قصد تحصیل کردن در دانشگاه های خصوصی ترکیه را دارند، به طور مستقیم به سراغ دانشگاه های ارزان که شهریه کمی دارند نروند. سعی کنید از افرادی که تجربه بالایی در این زمینه دارند برای انتخاب یک دانشگاه خصوصی مناسب مشاوره و کمک بگیرید

دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران

دانشگاه های خصوصی ترکیه از اعتبار بالایی برخوردار است و سیستم آموزشی آن مورد تایید کشور های مختلفی می باشد. با نگاهی به فهرست دانشگاه های مود تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت متوجه می شوید که دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز در این بین جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده اند.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.